Recenzja powieści J.K. Rowling, 'Harry Potter i Kamień Filozoficzny

W artykule znajdziesz recenzję jednej z najbardziej znanych książek fantasy – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Poznaj szczegóły przygód młodego czarodzieja i dowiedz się, co sprawiło, że seria stała się światowym bestsellerem.

Magiczna opowieść

Harry Potter i Kamień Filozoficzny to magiczna opowieść o chłopcu, który odkrywa, że jest czarodziejem. Autor, J. K. Rowling, stworzyła niesamowity świat pełen tajemniczych postaci i miejsc, w której główny bohater musi zmierzyć się z wyzwaniami i przeżyć niejedną przygodę.

Książka ta pozostaje jednym z najlepszych przykładów literatury dziecięcej dzięki swojemu fantastycznemu świecie oraz wartkiej fabule. Trudno się emocjonować losami głównego bohatera – Harry’ego Pottera – a także Ron’a Weasley’a czy Hermiony Granger, którzy pomagają mu w trudnej drodze przez szkolne lata magicznej szkoły Hogwart. Każde dziecko może poczuć się częścią tego świata podczas lektury.

Świat Hogwartu

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to pierwszy tom bestsellerowej serii napisanej przez J. K. Rowling o świecie magii Hogwartu, w którym głównym bohaterem jest młody czarodziej – Harry Potter. Akcja rozpoczyna się od momentu, gdy dziesięcioletni Harry dowiaduje się, że jego rodzice byli zamordowani przez niebezpiecznego czarnoksiężnika – Lorda Voldemorta, który teraz chce pozbyć się także samego Harry’ego. Dowiaduje się również, że całe życie żył wśród mugoli (ludzi bez magicznych zdolności), a teraz zostaje zaproszony do nauki na szkole dla młodych czarodziejów – Hogwarcie.

W Hogwarcie Harry przekonuje się, że nie tylko nie jest zwykłym dzieckiem, ale tutaj ma też przyjaciół oraz odkrywa swoje umiejętności i talenty magii. Czy uda mu się pokonać złego Voldemorta? Przez całą książkę towarzyszą nam ciekawe postacie jak Ron Weasley czy Hermiona Granger – najlepsi przyjaciele Harry’ego oraz szalony profesor Dumbledore czy srogi profesor Snape.

Bohaterowie i zdrady

Harry Potter i Kamień Filozoficzny, to historia o niestrudzonej walce dobra ze złem, pełna głębszych przesłań i zwrotów akcji, o której z pewnością usłyszał każdy miłośnik literatury fantasy. W dziele J. K. Rowling znajdziemy wiele interesujących postaci, jednak Harry Potter jest najważniejszym z nich wszystkich. Jest odważnym i walecznym chłopcem o urodzie żyjącej legendy. Rodzi się on jako syn berlińskiego artysty Jamesa Pottera oraz czarownicy Lily Evans. Pełni ważną rolę nie tylko w książce ale także poza nią.

Drugim elementem wartym uwagi są zdrady ukryte w fabule utworu J. K. Rowling. Bohaterowie bywają nierzadko trudni do odgadnięcia a machinacje kwitną na każdym kroku, zarówno te polityczne czy też romantyczne. Mroczniejsze wątki stanowią tu mocno intrygujący element świata przedstawionego, którymi to często napawają one czytelnika zmieszaniem lub nawet grozą wynikającą z ich rozwoju. Fantastyczne opisy miejsc akcji oraz fakt że fabuła osadzona została w magicznym uniwersum sprawiają że to jedna z tych książek, którą ciężko odłożyć na bok.

Przygody Harryego

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to jedna z najbardziej znanych książek dla dzieci ostatnich lat. Opowiada o losach młodego chłopca, który dowiaduje się, że jest czarodziejem oraz odbywa swoją pierwszą przygodę w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Akcja książki toczy się w magicznym świecie pełnym niezwykłych postaci, jak choćby niezapomniana Hermiona Granger czy szalony profesor Albus Dumbledore.

Książka ta wprowadza czytelnika do fascynującego świata magii i pozostawia go pragnącego więcej. J. K Rowling stworzyła świat pełen detali, opisów i emocjonujących wydarzeń – każdy fan Harry’ego zostanie podchwycony przez fabułę chociażby gdy po raz pierwszy Harry dostaje list z zaproszeniem do Hogwartu. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to klasyka literatury dla dzieci – jedyna na całym świecie seria tak skomplikowana ale zarazem jasna i przystępna dla młodszych czytelników.

Film a książka

Pierwsza część serii o Harrym Potterze to jedna z najpopularniejszych adaptacji filmowych ostatnich lat. Świat, w którym funkcjonuje bohater, jest pełen magii i przygód. Jednakże, jak to często bywa, książka oferuje znacznie więcej niż jej wersja kinowa. Zaczynając od ciekawszej fabuły oraz bardziej rozwiniętych postaci aż po detale, które zostały pominięte lub zmienione w ekranizacji.

Choć film ma kilka udanych ujęć, między innymi scena gry w quidditcha czy przemiany katedry w Hogwarcie – to jednak osobiście polecam lekturę książki. W niej znajdziemy wiele dodatkowych informacji na temat świata czarodziejów oraz ilustracje przedstawiające ważne momenty akcji. Jeśli interesują nas kulisy powstawania pierwszego tomu tej słynnej sagi literackiej to bez wahania sięgam po papierową formę historii Harry’ego Pottera.

Podsumowanie

Recenzja „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” autorstwa J.K. Rowling to świetna przygoda dla czytelników w każdym wieku. Opowieść o młodym czarodzieju, szkole magii i walce ze złem wciąga od pierwszych stron. Autorka stworzyła fascynujący świat pełen magicznych stworzeń i bohaterów, których trudno nie polubić. Ostatecznie książka ta zdobyła ogromną popularność, a powstałe na jej podstawie filmy stały się hitem kinowym na całym świecie.